top of page

- ostvari popust na prvu narudžbu -

20%

Smišljanje i odabir teme akademskog rada

Oct 11

6 min read

0

62

0

Tema se smišlja na temelju dostupne literature. Materijali se traže od kompleksnijeg prema jednostavnijem, jer u kompleksnijem članku već stoje definicije za ono osnovno što vam treba.


Ovaj tekst je 2. cjelina vodiča kako u 7 koraka do gotovog akademskog rada.


Struktura ovog teksta:

2.      SMIŠLJANJE I ODABIR TEME AKADEMSKOG RADA

2.1.   Kako smisliti temu za završni vs diplomski rad

2.2.   Razlika završnog i diplomskog rada – tema

2.3.   Kako smisliti temu za akademski rad

2.4.   Formula(+) za smišljanje teme za završni i diplomski rad

2.5.   Kako smisliti temu za koju ima materijala               

2.5.1.      Traženje materijala od kompleksnijeg podnaslova

2.5.2.      Podjela teme na manje dijelove              

2.5.3.      Kako od jednostavne teme napraviti kompleksnu


Neke podnaslove smo detaljnije obradili na nekom drugom tekstu pa vam kroz cijeli tekst povremeno ostavimo naputak gdje se još govori o toj temi.


2.1.   Kako smisliti temu za završni vs diplomski rad


Nakon što ste pitali profesora za mentorstvo, počet ćete razmišljati o izboru teme za svoj rad.


Savjet je da se pri izboru teme konzultirate sa mentorom o tome što on očekuje da istražujete u završnom ili diplomskom.


Ako znate u kojem smjeru mentor želi da ide vaš istraživački akademski rad bit ćete sigurniji u sebe.


Ako zapnete sa idejom za temu možete pogledati ishode učenja kolegija na web stranici fakulteta, i onda na znanstvenim portalima pogledati taj ishod učenja i vidjeti što je aktualno. 


Tema se smišlja s obzirom na kolegij, vrstu rada, očekivanja mentora, dostupnost materijala (za teorijski), i podataka (za empirijski).


Temu treba smišljati s obzirom na 3. dostupnost literature. Na taj način od dostupnih materijala smišljate temu, umjesto da smislite temu, a onda tražite ima li materijala.


Odabir teme za završni/diplomski rad vas može spasiti, ali isto tako iskomplicirati život.


Da biste mogli odabrati i dogovoriti temu morate znati koja je razlika između završnog i diplomskog rada jer o vrsti rada ovisi koliko tema mora biti kompleksna.

 

2.2.   Razlika završnog i diplomskog rada – tema

 

Akademski radovi u u RH se izrađuju na temelju knjige „Uvod u znanstveni rad“, autora Siniše Zrinščaka. Ta knjiga služi kao standard za metodologiju izrade akademskih radova u društvenim i humanističkim znanostima.


No, fakulteti mogu imati svoje pravilnike koji su proizašli iz navedene knjige.


Osim toga, pravila za izradu akademskih radova mogu ovisiti i o prioritetima mentora da se neki dio doda ili izostavi, a koji je spomenut u pravilniku fakulteta.


Ipak, na ekonomskim fakultetima u Hrvatskoj je najčešća praksa da seminarski radovi imaju 10-20 stranica, završni radovi 25-35, a diplomski 35-50+. 

 

2.3.   Kako smisliti temu za akademski rad


Zbog toga ako je kolegij poduzetništvo, tema za diplomski ne može biti ''Poslovna organizacija''. To je tema za seminarski, jer je jako općenita. Tema za završni/diplomski mora biti kompleksnija.


Ono što je svugdje isto su ciljevi radova. Ciljevi različitih vrsta akademskih radova se razlikuju, pa se tako razlikuje i ono o čemu se očekuje da ćete vi pisati.


Prema tome, seminari imaju jednostavnu temu, završni kompleksniju, a diplomski teorijski jednaku završnom, ali je empirijski dio kompleksniji nego onaj u završnom. Također, nije svako istraživanje u završnom/diplomskom 'empirijsko', pa bacite oko na vrste istraživanja i korake u izradi praktičnog dijela rada, točke 5.3. i 5.4.


Svi akademski radovi imaju različitu težinu po pitanju kompleksnosti. Kompleksnost se može išćitati iz svrhe i ciljeva akademskih radova odnosno vrste rada.


Mi imamo taktiku kako smisliti temu, pronaći literaturu i smisliti sadržaj, i to:

  • Dok smišljamo temu idemo od jednostavnije prema kompleksnijoj (točka 2.4.)

  • Dok tražimo materijale za temu idemo od kompleksnijih prema jednostavnijima (2.5.1.).

 

2.4.   Formula(+) za smišljanje teme za završni i diplomski rad


U seminaru se istražuje jedna jednostavnija tema (npr. Razvoj digitalnog marketinga).


U završnom radu se istražuju dvije jednostavnije teme. Drugačije rečeno, istražuje se međusobni odnos nekih pojava (dvije) i to se prikazuje na praktičnom primjeru.

To znači prikaz postojećih podataka nekog poduzeća, tzv. sekundarni podaci i njihova analiza, ILI provođenje ankete da bi se prikupili podaci, i onda analizirali.


Prema tome, primjer teme za završni je tema1+tema2+na primjeru iz prakse => Odnos inflacije i kretanja prodajnih cijena na primjeru poduzeća XY d.o.o.


U diplomskom radu tema je opet kao u završnom tema1+tema2+kompleksnije istraživanje, ILI tema1+tema2+tema3+kompleksnije istraživanje.


Diplomski zahtjeva istraživanje kompleksnijeg odnosa nekih pojava nego u završnom, uz kompleksnije metode istraživanja.

Primjer teme za diplomski je Utjecaj promjena u ISO standardima na ulaganja u istraživanje i razvoj u srednjim poduzećima u Hrvatskoj u periodu od 2000. do 2023. godine.


Prema tome formula za temu je: tema1+tema2+tema3+odnos između tih tema.


Kada tema obuhvaća veći vremenski obuhvat sa više varijabli u u takvom radu se zbog više tema kojima treba istražiti odnos postavljaju hipoteze odnosno istraživačka pitanja.


Više o planiranju istraživanja, postavljanju hipoteza, pisanju praktičnog dijela i sl. pročitajte u 5. cjelini.


Naziv teme ne mora nužno uključivati mjesto i period koji se istražuje, nego samo ''Odnos promjena u ISO standardima na ulaganje u istraživanje i razvoj u srednjim poduzećima u Hrvatskoj“.


Ovakve naslove je teško upamtiti, a pogotovo napisati.

Ili se barem tako čini na prvu.


Ako takvu temu krećete pisati od kraja teorije (od kompleksnijeg dijela) prema jednostavnijim definicijama, vrlo brzo ćete pronaći dovoljno materijala.


Dobra razrada sadržaja, razmišljanje o ciljevima rada, svrsi, predmetu istraživanja, razmišljanje koje metode istraživanja bi se mogle koristiti, gdje će se prikupiti podaci i ima li podataka, te koje bi mogle biti hipoteze, može izradu ovog rada učiniti vrlo jednostavnom.


VAŽNO: to treba isplanirati prije nego se tema pošalje mentoru, jer jednom kad je on odobri, osuđeni ste da ju napišete čak i ako nema materijala.

 

Pronalazak teme i pronalazak literature su kod nas isti korak u izradi, jer to radimo istovremeno i predlažemo da i vi napravite isto.

Stoga smo napravili članak Literaturom do teme i strukture akademskog rada, gdje možete pročitati:

  • Kako odabrati temu uz pomoć literature

  • Kako pretraživati znanstvene portale za relevantnu literaturu

  • Provjera dostupnosti i kvalitete literature

  • Od literature do strukture rada

  • Kako povezati temu, literaturu i strukturu

pa predlažemo da bacite oko na članak.

 

2.5.   Kako smisliti temu za koju ima materijala

 

Ova tema je usko vezana uz literaturu i planiranje strukture rada, te planiranje praktičnog dijela rada odnosno istraživanje. Stoga smo ovo obradili na prethodnom linku, cjelina 1.

U međuvremenu u kratkim crtama iz tog teksta donosimo ==>

 

2.5.1.      Traženje materijala od kompleksnijeg podnaslova          


Dok se traži literatura za temu traži se od kompleksnijeg podnaslova. Ako je jedan podnaslov ulaganje u istraživanje i razvoj u srednjim poduzećima, a drugi definicija istraživanja i razvoja, prvo se traže materijali za kompleksniji podnaslov (prvi).


Stoga ako želite vidjeti ima li dovoljno materijala da se tema predloži mentoru, prvo treba provjeriti ima li literature za taj rad.

U točki 4.2.3. Naslovi drugih autora su nazivi vaših cjelina [PRIMJER] u zadnjem odlomku pogledajte primjer kako pretraživanjem doći do cijelog kostura sadržaja sa doslovnim primjerom izrade istog.

 

2.5.2.      Podjela teme na manje dijelove


Ako je tema rada Ulaganje u istraživanje i razvoj u srednjim poduzećima i želite vidjeti ima li materijala za vašu temu, prvo pretražujete ključne riječi „ulaganje u istraživanje i razvoj u srednjim poduzećima“ na znanstvenim portalima jer ćete odmah vidjeti jesu li i drugi pisali na takvu i sličnu relevantnu temu.


Ako je tema kompleksnija, kao npr. Utjecaj promjena u ISO standardima na ulaganja u istraživanje i razvoj u srednjim poduzećima u Hrvatskoj u periodu od 2000. do 2023. godine, tema se mora podijeliti na promjene u ISO standardima + ulaganje u istraživanje i razvoj + u srednjim poduzećima + u Hrvatskoj + u odabranom periodu.

To će ujedno biti sadržaj vašeg rada.

 

2.5.3.      Kako od jednostavne teme napraviti kompleksnu


Ako imate nepovezane teme npr. promjene u ISO standardima i istraživanje i razvoj i ne možete se odlučiti koju biste temu uzeli, a treba vam tema koja istražuje odnos nekih varijabli, možete istraživati odnos te dvije teme.


Preciznije, istraživati 'Odnos' ili 'Utjecaj' 'promjena u ISO standardima na ulaganja u istraživanje i razvoj'.


Ako vam treba precizniji obuhvat podataka birate zemlju ili neko drugo područje, u nekom vremenskom periodu, tema može glasiti Utjecaj promjena u ISO standardima na ulaganja u istraživanje i razvoj u srednjim poduzećima u Hrvatskoj u periodu od 2000. do 2023. godine.


Ovo je bio 2. od 7 koraka do gotovog akademskog rada. Slijedi korak 3. Prikupljanje literature i materijala.


Cijeli vodič od 7 koraka do gotovog akademskog rada se sastoji od cjelina:

1.      Literaturom do teme i strukture

2.      Smišljanje i odabir teme

3.      Prikupljanje literature i materijala

4.      Izrada strukture rada

5.      Pisanje teorijskog i praktičnog dijela rada

6.      Korištenje AI alata u izradi akademskih radova

7.      Tehničko postavljanje word dokumenta za akademski rad

 

Preuzimanje svih cjelina i podnaslova Guidea - PDF download.

Naručivanje akademskog rada preko kontakt forme (dolje) ili na akra.akademski.radovi@gmail.com

Comments

Commenting has been turned off.
bottom of page