Savjeti za pisanje i izradu akademskih radova
Iskustvo smo iskoristili da na jedno mjesto skupimo sve savjete za samostalnu izradu akademskih radova i odgovorimo na važna pitanja.
Prvi blog sa savjetima za samostalnu izradu akademskih radova
nastao na temelju iskustva u izradi.
KAKO PISATI RAD
Ciljevi rada i plan istraživanja
Seminar, završni i diplomski imaju različite ciljeve i stoga vrstu istraživanja koja je potrebna.
Prije slanja mentoru pitati ga što se očekuje od vas i istražiti materijale. Ako ih ima dovoljno, sagledati što vaša tema istražuje i kako bi se moglo dokazati (ispitati) to što tema istražuje. To je možda anketa bez statističke obrade, a možda statistička analiza većeg skupa (već dostupnih) podataka. Napisati istraživačka pitanja i hipoteze i pitati mentora za mišljenje.
Zeleno svjetlo + pisanje teorije
Nakon što odobri plan izrade ako treba raditi anketu odmah treba napraviti pitanja i poslati mu da ih pregleda kako bi se anketa mogla provoditi dok pišete teoriju. Prije pisanja teorije tehnički srediti word dokument (a ne tek na kraju), i unaprijed isplanirati koliko stranica mora imati koji podnaslov.
Pisanje teorije
Pisati od zadnje glavne točke teorije (od 3) prema prvoj - tako ćete putem pronaći sve definicije i osnovne pojmove koji će vam trebati i tako štedite vrijeme. Može se poslati cca 10 stranica teorije mentoru da pregleda i usmjeri vas ako nešto krivo radite - da ne pišete dva puta.
Prije slanja teorije možete je provesti kroz besplatne online programe za provjeru plagijata, a tokom pisanja baciti oko na poneki savjet na blogu ili fb stranici da unaprijed izbjegnete greške koje vjerojatno radite u pisanju.
Teoriju poslati mentoru prije nego se krene pisati praktični.
Pisanje praktičnog dijela
U pretraživač ove stranice upišite ''kostur'' i u prvom članku će vam pokazati kostur empirijskog dijela rada sa objašnjenjem što se piše u koji podnaslov (točka 4.5.). Prvo se detaljno opisuje metodologija (kako je istraživanje osmišljeno), zatim opis uzorka (sa ili bez statistike), zatim ostatak ''rezultata'', i potom rasprava u kojoj obrazlažete / tumačite dobivene rezultate.
Slaganje literature
Ako prema uputama faksa ne treba koristiti fusnote, ipak ih se može koristiti tokom pisanja, a kasnije obrisati. Ako navodite autora baš u tekstu (npr. Sikavica, P. (1999.) smatra da (...)), pored tog odlomka možete staviti fusnotu. Kad ste gotovi sa pisanjem u prostoru fusnote stisnete CTRL A C da kopirate sve fusnote, zalijepite u GPT i on vam uredi cijeli popis abecedno po vrsti izvora. Na vama je samo da obrišete fusnote u radu.
Predaja rada, Turnitin i lektura
Ako ste word uredili prije pisanja ne može se dogoditi da na kraju imate 10 stranica previše ili premalo.
Ako ste rad naručili, prije slanja mentoru rad treba provjeriti za % plagiranja sa online besplatnim programima ili besplatnim Turnitinom kojem pristupate sa AAI podacima, ILI ako ste sami pisali rad ne trebate raditi provjeru.
Na pregled se može poslati verzija bez lekture.
Postoje dvije vrste lektura. Jedna je provjera gramatike/pravopisa, a druga je korekcija rečenične konstrukcije. Potonjim se bave samo osobe specijalizirane za usluge lekture - sve drugo je trik da mislite da je lektura obavljena, iako nije (možda je samo gramatika popravljena).
Lekturu može napraviti neki ai tool, a ne nužno lektor - ali bilo bi lijepo da je rad savršeno ispravan jer vam ostaje za uspomenu zauvijek.
Ako danas tražite osobu od povjerenja na pravom ste mjestu.
Prva narudžba
Još se sjećamo prve kave sa klijentom.
Prije 10 godina nam je prvi student naručio završni rad.
Caffe bar
Izradu smo dogovarali uživo u caffe baru Akademia na Splitu 3 davne 2015. po cijeni od 200 kuna.
Prvi radovi
Prvi rad smo pisali dva tjedna 10 sati dnevno. Griješili smo, svaki rad je trebao korekciju, a mi smo marljivo učili, radili - i naučili.
Danas
Danas rad pišemo ispod 3 dana kao od šale, a prolazi iz prve. Znanje koje su studenti nekoć omogućili nama danas sa ponosom vraćamo ovoj generaciji studenata.